Atomic Affinity LF W black helma

Lyžařská helma Affinity LF je nejvíce prodávanou dámskou helmou ze sortimentu Atomic - je to perfektní univerzální helma pro all-mountain lyžování. It features an ABS hard shell and our unique Live Fit technology: a wide band of breathable memory foam that adapts to your head for an instant individ ...
Celý popis níže

2 840 Kč3 550 Kč

Skladem

Barva

Velikost

Počet kusů

Lyžařská helma Affinity LF je nejvíce prodávanou dámskou helmou ze sortimentu Atomic - je to perfektní univerzální helma pro all-mountain lyžování.
It features an ABS hard shell and our unique Live Fit technology: a wide band of breathable memory foam that adapts to your head for an instant individual fit. And size adjustment allows you to fine-tune your fit even further. It features audio-compatible ear pads and a washable full cap lining, both of which are removable, as well as an Active Dual Zone Venting system to keep you cool. It comes with a magnetic Fidlock buckle, a cool low profile design and classy black and white options to match your skis. And like all our helmets it’s designed and developed in-house at Atomic.

Technické parametry:
- ABS Hard Shell
- Active Dual Zone Venting
- Live Fit - široký pásek z prodyšné pěny Memory se individuálně přizpůsobí tvaru hlavy a garantuje tak, že helma perfektně sedí.
- Fit System
- Magnetic "Fidlock" Buckle
- Removable and Washable Full Cap Lining
- Audio compatible Ear Pads
- Helmet Bag - látkový obal na helmu
- ASTM F 2040
- CE EN 1077:2007 CLASS B

Velikosti:
S = 53-56 cm
M = 56-59 cm

Parametry produktu

Kód22272
Značka: Atomic
PohlavíDámské