Atomic NOMAD LF Red helma

Lyžařská helma Nomad LF patří mezi nejprodávanější od značky Atomic. Je to perfektní univerzální helma pro all-mountain lyžování. It features an ABS hard shell and our unique Live Fit technology: a wide band of ...
Celý popis níže

2 840 Kč3 550 Kč

Skladem

Barva

Velikost

Počet kusů

Lyžařská helma Nomad LF patří mezi nejprodávanější od značky Atomic. Je to perfektní univerzální helma pro all-mountain lyžování.
It features an ABS hard shell and our unique Live Fit technology: a wide band of breathable memory foam that adapts to your head for an instant individual fit. Size adjustment allows you to fine-tune your fit even further. It has audio-compatible removable ear pads and a removable, washable full cap lining. You stay cool thanks to an Active Dual Zone Venting system. It comes with a magnetic Fidlock buckle and a low profile design that adds some serious understated style. And like all our helmets it’s designed and developed in-house at Atomic.

Technické parametry:
- ABS Hard Shell
- Active Dual Zone Venting
- Live Fit technologie - široký pásek z prodyšné pěny Memory se individuálně přizpůsobí tvaru hlavy a garantuje tak, že helma perfektně sedí.
- Fit System
- Magnetic "Fidlock" Buckle
- Removable and Washable Full Cap Lining
- Audio compatible Ear Pads
- Helmet Bag - látkový obal
- ASTM F 2040
- CE EN 1077:2007 CLASS B

Velikosti:
S = 53-56 cm
M = 56-59 cm
L = 59-62 cm

Parametry produktu

Kód22616
Značka: Atomic
PohlavíPánské